Hrvatski radio

Radio Rijeka

Malološinjska riva zasjala u novom ruhu

20.07.2026.

15:10

Autor: Nenad Lučić

Svečano otvaranje malološinjske rive

Svečano otvaranje malološinjske rive

Foto: PGŽ / /

Na otocima Cresu i Lošinju u tijeku je rekonstrukcija dijelova državnih i županijskih cesta, pri čemu se da dijelu prometnice između Velog i Malog Lošinja dodatno uređuju nogostupi, rasvjeta i biciklističke staze.

Nakon jutrošnjeg obilaska tih gradilišta potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković sudjelovao je na svečanosti otvorenja rekonstruirane Vele rive u Malom Lošinju. U sklopu tog projekta, vrijednog nešto više od 2,9 milijuna eura, saniran je postojeći te dodatno izveden novi obalni zid, a osim rekonstrukcije partera luke i izgradnje biljetarnice na lošinjskoj su rivi izvedeni i radovi hortikulturalnog uređenja i urbanog opremanja. 


Podsjetivši da aktualna državna ulaganja u lučku infrastrukturu premašuju 500 milijuna eura, ministar Oleg Butković se posebno osvrnuo na projekte u lošinjskom arhipelagu.


- Ova Vela Riva, osim svoje primarne funkcije, a to je luka za brzobrodske linije, ovim uljepšavanjem i obnovom postoje jedan multifunkcionalni prostor. Mi smo na malološinjskom arhipelagu, osim Vele Rive, prije nekoliko godinama imali investicije u luku na Unijama, a obuhvaćen je bio i Susak. Imali smo naravno i pokušaj rješavanja uvale Mrtvaška, a o tome ćemo razgovarati sa županom Lukanovićem i vidjeti može li se ponovo krenuti u realizaciju spomenutog projekta. Ulaganja u lučku infrastrukturu nisu samo zaštita akvatorija. Riječ je o ulaganjima u nove komunalne vezove. Svi ti projekti predstavljaju lice i naličje svakog otočnog ili priobalnog mjesta i u tom smislu moramo stvarati bolju budućnost našoj djeci, kaže ministar.


Nakon što je, uz nazočnost, ministra mora, prometa i infrastrukture Olega Butkovića svečanim presijecanjem vrpce u Malom Lošinju oko podneva otvorena obnovljena Vela riva, pomalo se na toj lokaciji naziru i neka dodatna ulaganja. Da netom provedena i gotovo tri milijuna eura vrijedna investicija nije jedini zahvat u lošinjsku lučku infrastrukturu o kojem se trenutačno razmišlja potvrdila je gradonačelnica Ana Kučić.


- Grad Mali Lošinj također priprema odraditi dio rekonstrukcijskih zahvata na Veloj rivi. Oni su vezani uz uređenje rive Lošinjskih kapetana, kako bi se novouređena obala i šetnica povezale se u jedinstvenu te funkcionalno i estetski zaokruženu cjelinu. Projekt uključuje novo prometno rješenje sa zatvaranjem Vele rive za promet i novu regulaciju prometa, zatim kameno opločenje, novu oborinsku odvodnju, te potpuno usklađivanje sa upravo završenom rekonstrukcijom nove obale. Početak radova je planiran za kraj studenog ove godine, zaključuje gradonačelnica Kučić.

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.