Hrvatski radio

Radio Split

Lansirana karta podmorja Jadrana

03.01.2024.

13:57

Autor: HRT Radio Split

Voditelji projekta nacionalne karte podmorja Jadrana

Voditelji projekta nacionalne karte podmorja Jadrana

Foto: Radio Split / HRT

Hrvatska konačno ima kartu 51 posto površine podmorja hrvatskog dijela Jadrana. Jedinstvena je to karta na cijelom Mediteranu a njome je obuhvaćena površina od 28 tisuća četvornih kilometara podmorja do dubine od 40 metara. Ona je danas i svečano lansiranja u splitskom Institutu za oceanografiju i ribarstvo koje je samo jedan od brojnih hrvatskih znanstvenih, istraživačkih i drugih javnih ustanova koje su sudjelovale u tom projektu proteklih 5 godina.Dostupna je javnosti i može se pogledati na Bioportalu.hr

 Nacionalna karta morskih staništa poslužit će za daljnja znanstvena istraživanja ali i za cijeli niz mjera zaštite Jadranskoga mora .

Poslušajte ravnatelja Zavoda za zaštitu prirode i okoliša i MINGORP Aljošu Duplića i Antu Žuljevića ,stručnog voditelja projekta kartiranja iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo 

Aljoša Duplić i Ante Žuljević

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.