Hrvatski radio

Treći program

Rat i pero

09.04.2024.

12:38

Autor: Hrvatski radio

default error photo

U terminu Radio drame, danas, u 18 sati, na Trećem, poslušajte radio dramsku verziju proze Henri Barbussea "Pisma supruzi" napisanu na bojišnicama Prvog svjetskog rata. 


Početkom rata Barbusse ima reputaciju pisca i urednika, star je 41 godinu i deklarirani pacifist. Ipak odlazi u rat smatrajući da mu je dužnost braniti domovinu. Dok se bori na prvoj liniji ili radi u pozadini, u sanitetu, piše pisma supruzi, fotografira i piše prozu koju postupno uobličava u romanesknu građu. Smatra da je arhiviranje ratne strahote način borbe protiv svih budućih ratova. No, u svemu tome dolazi i do duboke spoznaje o ljudskoj gluposti koja će vrlo vjerojatno već za „dvadesetak godina“ dovesti do nove svjetske klaonice, te prokazuje nacionalizam kao put koji vodi tome.


Pobogu, kad bismo koristili oči za plakanje nad divljaštvom i glupošću naših suvremenika, lijepo bismo se proveli. Pa ipak, ako razmislimo, zbog budućih je prijetnji to pitanje još mnogo važnije nego milijuni ljudi koji upravo svakog mjeseca nestaju na bojnim poljima.

Henri Barbusse

U dramaturško-radijsku verziju uključili smo i podatke iz života Barbussea koji dodatno bacaju tragično svjetlo sudbinu intelektualca u turbulentnim i dramatičnim vremenima. Naime, Barbusse je tijekom rata napisao roman "Oganj" koji će, osim nagrada, donijeti mu svjetsku slavu. Umro je 1935 godine u Moskvi, vrlo vjerojatno otrovan prema Staljinovom nalogu.


U ulozi pisca slušamo Krešimira Mikića, a režiju pospisuje Mislav Brečić koji je zvučnu sliku kreirao u suradnji s ton majstoricom Lanom Deban i skladateljem Stanislavom Kovačićem. Prevoditeljica: Smiljka Guštak; redatelj: Mislav Brečić; skladatelj: Stanislav Kovačić; dramatizirala i uredila: Lada Martinac Kralj


Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.

prije

53 dana

Razgovor s Rilkeom

Hana Veček

prije

70 dana

Htjeli bismo biti kao ona

Ivana Bašić

prije

75 dana

Ususret 35. Animafestu i razgovori s Gabrieleom Salvatoresom i Deanom Lalićem

35. Svjetski festival animiranog filma - Animafest Zagreb

Emisija

Radio drama

Drame i dramatizacije stranih klasika širokog vremenskog raspona, te suvremena europska i hrvatska drama klasičnog prosedea. Glumačke ekipe okupljene u ovim zahtjevnim radiofonskim projektima najzvučnija su imena hrvatskog glumišta koja na radiju nalaze svoje umjetničko utočište.

Poslušajte u Slušaonici