Hrvatski radio

Drugi program

Červar: Za boljitak hrvatskog rukometa moramo revidirati programe stare 40 godina

27.07.2025.

15:28

Autor: Lovorko Magdić/Matteo Novaković

Lino Červar

Lino Červar

Foto: Zeljko Puhovski / CROPIX

U emisiji Sport i glazba ovog je vikenda gostovao jedan od najtrofejnijih hrvatskih trenera, Lino Červar. Legendarni izbornik, koji je hrvatski rukomet vodio do najvećih visina, govorio je o nužnosti promjena u pravilima igre, razvoju mladih igrača i budućnosti hrvatskog rukometa.

- Uvijek sam io na strani da David pobijedi Golijata, pobijedit ću pravila koja apsolutno nisu demokratska. Rukomet je jedini kolektivni sport u kojem subjektivna procjena suca, poput određivanja pasivnog napada ili probijanja, diktira pobjednika, a to je nedopustivo.  To nije u skladu s olimpijskim načelima jednakih šansi. Dakle, nema vremenski ograničenog napada kao primjerice u košarci, i naradne godine to mislim promijeniti. Uvjeren sam da će Međunarodni olimpijski odbor prihvatiti moju ideju jer je rukomet jedini kolektivni sport koji nije radio na promjeni pravila.


O tome u kojem pravcu ide hrvatski rukomet Červar ističe:


- Mislim da je krajnje vrijeme da zakotrljamo klikere u glavama naše djece. Moramo više raditi u sportu s fokusom na igri od 1. razreda do 8. jer igra je najbolje sredstvo učenja. Ona je najbolje sredstvo usvajanja tehnike i taktike čime bi se potaknulo na duboke crvene regije mozga, a to su kognitivne sposobnosti i misaoni procesi, a to su percepcija, anticipacija, pažnja, ponavljanje i zaključivanje. Ja vjerujem u našu djecu i protivnik sam trendova da imamo više stranaca u bilo kojem sportu, mi moramo imati više povjerenja u našu djecu. Nemam ništa protiv stranog igrača koji će podignuti razinu momčadi, ali naglasak mora biti na većini naših igrača. 


Červar se osvrnuo na nedavni uspjeh reprezentacije i srebro sa Svjetskog prvenstva te jesmo li ostvarili kartu za budućnost:


-  Nismo. Ali moram istaknuti da i mene čini sretnim to srebro. Jako sam ponosan na taj uspjeh pogotovo jer su tu bili neki igrači koje sam vodio u zadnjem mandatu, sretan sam jer smo se vratili gdje nam je i mjesto, međutim, mi moramo revidirati sve naše programe jer radimo po programu kao prije 40 godina, a trebali bismo se prilagoditi trendu novog, brzog rukometa kojeg je osmislio Norvežanin koji je promijenio pravila rukometne igre. Rukomet se promijenio – nema više udaraca sa distance, danas je to igra jedan-na-jedan, dva-na-dva, s naglaskom na brzinu, okretnost, niske obrambene zone i brzu tranziciju. Takvim reprezentacijama takav stil igre odgovara. Oni tako cijelo vrijeme treniraju, a mi još uvijek treniramo prema starim tehnikama i to treba mijenjati kako bi se što bolje prilagodili današnjim trendovima i pravilima, zaključuje Červar.  

   

Cijeli razgovor Lovorka Magdića s Linom Červarom donosimo u nastavku. 

Lino Červar, razgovor

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.