Hrvatski radio

Radio Osijek

AUKOS: Negativne uloge clickbait sadržaja u medijima

20.01.2026.

13:12

Autor: HRT Radio Osijek

Studentice Chiara Pomper i Ana Ganjto osmislile najbolji video na temu clickbaita

Studentice Chiara Pomper i Ana Ganjto osmislile najbolji video na temu clickbaita

Foto: Marin Bilandžić / HRT Radio Osijek

Proglašeni su i predstavljeni najbolji studentski videouratci na temu negativne uloge clickbait sadržaja u (novo)medijskim objavama. Riječ je o kratkim filmićima na temu negativne uloge mamaca za klikove u objavama, danas, nažalost, prilično raširene pojave u javnosti. U programu su sudjelovali studenti 2. godine diplomskog studija na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. 

Izbor za najbolji videouradak na temu clickbaita

Izbor za najbolji videouradak na temu clickbaita

Foto: Marin Bilandžić / HRT Radio Osijek

Izbor najboljih studentskih videouradaka na osječkoj Akademiji za umjetnost i kulturu provodi se već sedmu godinu. Kroz praktičan zadatak u okviru kolegija Propaganda u medijskoj kulturi studenti su osmišljavali, snimali i montirali videouratke na temu negativne uloge clickbait sadržaja u medijima. 


- Kreativno, inovativno, kritički. Netko je pristupao s više humora, netko više informativno i edukativno, ali zaista smo imali između čega birati i nije nam bio lak odabir, kazao je predavač na kolegiju Tomislav Levak koji je uz zamjenika ravnatelja Agencije za elektroničke medije Roberta Tomljenovića, urednice portala medijskapismenost.hr Ane Kirin, asistenta na Odsjeku za kreativne tehnologije Vinka Vidmara i Borisa Rauša direktora osječke tvrtke Bamboo Lab, činio stručni žiri koji je birao najbolje videouratke. Najbolji video osmislile su Chiara Pomper i Ana Ganjto. 


- Ideja nam je bila spojiti neku dosta ozbiljnu temu s jednim pristupačnim načinom koji će svima biti zanimljiv. Željele smo snimiti nešto što će ljudi zaista htjeti pogledati i na taj se način možda educirati. Clickbait naslova sve je više u medijima u posljednjih nekoliko godina, a rezultat toga je veliki pad povjerenja građana u medije, smatra zamjenik ravnatelja Agencije za elektroničke medije Robert Tomljenović. 


- Nažalost, u Hrvatskoj građani od svih zemalja unutar Europske unije najmanje vjeruju medijima, tradicionalnim medijima, najmanje vjeruju institucijama općenito, a ni s medijskom pismenošću nismo baš najbolji. To je jedan koktel koji nije baš dobar. 


Na portalu medijskapismenost.hr kroz brojne radionice za učenike osnovnih i srednjih škola nastoje poticati medijsko stvaralaštvo i razvoj vještina kritičkog razmišljanja o medijskim sadržajima. 


- Budući da oni koji znaju kreirati medijske sadržaje razumiju zakonitosti, kako se to radi i kako funkcionira, zapravo onda puno bolje znaju i kritički čitati sadržaje koji su drugi stvorili, zaključila je urednica portala Ana Kirin. 

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.