Rektor prof. dr. sc. Željko Tanjić, dr. sc. Suzana Obrovac Lipar i Veronika Novoselac
Foto: Blaženka Dragašević / HRT
Hrvatsko katoličko sveučilište 1. lipnja će obilježiti 20 godina od osnutka. Okrugla obljetnica prilika je za osvrt na proteklo razdoblje i pogled prema naprijed. Na koji se način gradio identitet HKS-a te koju ulogu ima u akademskoj i društvenoj zajednici danas? Koje su posebnosti Hrvatskog katoličkog sveučilišta? Što ono sve nudi svojim studentima, ali i koji su izazovi te vizija za budućnost?
Hrvatsko katoličko sveučilište osnovano je 2006. odlukom Zagrebačke nadbiskupije, dok je nastava počela 2010. sa studijem povijesti. Na Hrvatskom katoličkom sveučilištu nastava se danas izvodi na preddiplomskom studiju Povijesti, Psihologije, Sociologije, Komunikologije, Sestrinstva, Primaljstva i Računarstva za društvene primjene, kao i na sveučilišnom diplomskom studiju Povijesti, Psihologije, Sociologije, Komunikologije, Sestrinstva te na sveučilišnim integriranim preddiplomskim i diplomskim studijima Medicine i Prava. Od 2018. Sveučilište izvodi doktorske studije Povijesti i Sociologije.
Rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić
Foto: Blaženka Dragašević / HRT
Rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić ističe kako je HKS jedan doprinos razvoju pluralnosti hrvatskog društva i visokoškolskog obrazovanja. Njegov je cilj razvoj cjelovite osobe, kako na znanstvenom i nastavnom, tako i na ljudskom planu. „Upravo je posebnost katoličkih sveučilišta, čija je tradicija u Europi duga, usmjerenost prema odgoju za vrijednosti, moralu i poštivanju dostojanstva ljudske osobe“, naglašava rektor Tanjić.
Danas je na HKS-u oko 1500 studenata, 250 zaposlenih i još 300 vanjskih suradnika, a trebalo bi se ići do brojke od 2000 studenata, opisuje rektor Tanjić. Naglašava kako sveučilišta ne moraju biti prevelika kako bi opravdala svoje postojanje, ako su vidljiva, društveno relevantna i doprinose općem dobru.
Rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Željko Tanjić ton
Voditeljica Službe za odnose s javnošću i upravljanje događanjima HKS-a dr. sc. Suzana Obrovac Lipar opisuje kako je bilo graditi cjelokupan identitet Sveučilišta od početaka do današnjeg dana. Tijekom godina suočavali su se s brojnim predrasudama koje izviru iz neinformiranosti javnosti. Stereotipi su bili vezani oko toga da je sveučilište privatno, da je katoličko te da postoji mogućnost da se mladi ljudi tamo indoktriniraju. Obrovac Lipar naglašava kako se imidž HKS-a u potpunosti promijenio i kako ih se danas doživljava kao jedno mlado, otvoreno sveučilište koje nudi znanje te stručnost i za kojim je iz godine u godinu interes sve veći.
Voditeljica Službe za odnose s javnošću i upravljanje događanjima HKS-a dr. sc. Suzana Obrovac Lipar
Foto: Blaženka Dragašević / HRT
Česti okrugli stolovi, stručni skupovi i tribine koje HKS organizira doprinose vidljivosti Sveučilišta među širom javnosti, ali i razvoju obrazovanja te kulture dijaloga u društvu. U pripremi događaja uz profesore sudjeluju i studenti koji uz teorijska znanja tako dobivaju i ona praktična, ali i razvijaju osjećaj bliskosti te povezanosti s akademskom zajednicom, ističe Obrovac Lipar.
Dr. sc. Suzana Obrovac Lipar ton
Asistentica na Odjelu za povijest Hrvatskog katoličkog sveučilišta Veronika Novoselac također je i bivša studentica na Sveučilištu. Stoga je imala prilike sagledati HKS iz više perspektiva. Kao posebnu vrijednost naglašava rad u malim grupama, posvećenost svakom studentu i uzajamno poštovanje u kojem se znanje lakše prenosi.
U vremenu kada se maturanti pripremaju za ispite državne mature te odabir fakulteta profesorica Novoselac preporučuje da se pri odabiru budući studenti vode time da ih studij doista zanima. Ipak, u vremenu kada se sve brzo mijenja treba razmišljati i o perspektivi nakon studija.
Asistentica na Odjelu za povijest HKS-a Veronika Novoselac
Foto: Blaženka Dragašević / HRT
U sklopu proslave 20. obljetnice osnutka HKS-a 1. lipnja će se upriličiti i blagoslov obnovljenog Sveučilišnog kampusa u Ilici 244. Unutar kampusa, uz prostore u kojima se odvija nastava, nalazi se i Sveučilišna knjižnica, Studentski restoran, laboratoriji za izvođenje praktičnih dijelova nastave, televizijski i radijski studio, kapelica itd. Svi ti sadržaji na jednom mjestu doprinose kvaliteti obrazovnog procesa, ističe profesorica Novoselac.
Detaljnije o 20 godina Hrvatskog katoličkog sveučilišta, izazovima koji se stavljaju pred sve visokoškolske ustanove, ali i pred HKS te planovima za budućnost možete poslušati u emisiji Susret u dijalogu urednika i voditelja Roberta Rogine, koja je dostupna u našoj slušaonici.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.