Hrvatski radio

Radio Rijeka

Ostrogović: dug Grada prema državi od 3,2 milijuna eura koči priuštivo stanovanje u Rijeci

26.03.2026.

13:00

Autor: Vedrana Lisica Pavlović

Rijeka

Rijeka

Foto: Goran Kovacic / PIXSELL

Na sjednici riječkog Gradskog vijeća jedna od ključnih tema bila je priuštivo stanovanje i odnos Grada i države, pri čemu je u fokus ponovno došao višegodišnji dug koji, prema ocjenama s obje strane, predstavlja ozbiljnu prepreku daljnjem razvoju.

Vijećnik Josip Ostrogović iz HDZ-a podsjetio je na nedavni posjet ministra Branka Bačića Rijeci, tijekom kojeg je najavljena obnova zapuštenog HŽ-ovog nebodera u Ulici 1. maja. 


Riječ je o objektu koji je godinama izvan funkcije, a država ga planira prenamijeniti u stanove za priuštivo stanovanje, namijenjene mladim obiteljima i studentima.


Istaknuo je kako je riječ o važnom projektu za grad, no upozorio i na problem koji, kako tvrdi, prati cijelu priču – dug Grada Rijeke prema državi veći od tri milijuna eura. 


Zatražio je pojašnjenje o njegovu nastanku i posljedicama, naglasivši da bi upravo taj dug mogao otežati realizaciju najavljenih projekata.


Gradonačelnica Iva Rinčić potvrdila je kako dug iznosi oko 3,2 milijuna eura te da potječe još iz 90-ih godina, a vezan je uz upravljanje stanovima i neriješena potraživanja države prema Gradu. Podsjetila je da je dio duga djelomično podmiren 2018. godine, no da problem do danas nije u potpunosti riješen.


Naglasila je kako je rješavanje tog pitanja jedan od ključnih prioriteta aktualne gradske uprave.

Od početka mandata intenzivno radimo na razrješenju tog duga, ne samo zato da više ne budemo dužni državi, nego zato što nas on onemogućava u nizu drugih mogućnosti, prije svega u suradnji s državom kada je riječ o zemljištima i gradnji

Iva Rinčić, gradonačelnica Grada Rijeke

Dodala je kako je Rijeka prostorno ograničen grad te da bez suradnje s državom i ustupanja zemljišta nije moguće ozbiljnije razvijati projekte stanogradnje ni druge razvojne inicijative.


- Naš je cilj da se dug što prije riješi kako bismo mogli od države tražiti ustupanje prostora za izgradnju stanova i drugih projekata, istaknula je gradonačelnica, dodajući da za to postoji i politička volja na državnoj razini.


U replici, Ostrogović je poručio kako je upravo potvrđeno da je riječ o ključnom problemu koji traje desetljećima.

Znači, ovaj dug je nastao davno prije. Sve prošle SDP-ove vlasti nikad ga nisu riješile do samoga kraja, a bez rješavanja tog duga nema suradnje s državom. Sve bivše gradske vlasti hvalile su se da imaju viška u proračunu, ali nisu riješile krucijalnu stvar da bi se grad mogao dalje razvijati

Josip Ostrogović, vijećnik Gradskog vijeća Grada Rijeke

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.