Susret u dijalogu
Foto: HRT / HRT
U Zagrebu je prošloga tjedna, povodom svetkovine Majke Božje od Kamenitih vrata, boravio generalni tajnik Biskupske sinode kardinal Mario Grech. U Susretu u dijalogu osvrnuli smo se na poruke kardinala Grecha izrečene u Zagrebu te razgovarali o sinodskom hodu koji Crkva živi ovih godina.
Na pitanje koje novosti i promjene ovaj proces donosi u Crkvi te na koji način se odvija put sinodalnosti, za koji papa Franjo kaže da je put koji Bog očekuje od Crkve trećeg tisućljeća, odgovarali su glasnogovornik Hrvatske biskupske konferencije Zvonimir Ancić i moralna teologinja doc. dr. sc. sestra Ana Begić.
Imali smo veliku čast da, upravo na dan kad se diljem svijeta molilo za uspjeh Sinode, kardinal Grech služi misu ispred zagrebačke prvostolnice, istaknuo je Zvonimir Ancić:
„Kardinal Grech čovjek je koji zna slušati, a Sinoda promovira upravo to: slušanje, osluškivanje, najprije Duha Svetoga, a onda da znamo slušati jedni druge, a sve na dobro naše Crkve te da znamo približiti Radosnu vijest našem vremenu. Kardinal Grech je na početku našega izvanrednog zasjedanja podsjetio kako i u drugim kršćanskim crkvama postoji sinoda, odnosno sinodalnost, ali je spomenuo da postoji specifično katoličko značenje sinodalnosti, koje ima tri glavne karakteristike: sinodalnost, kolegijalnost i zajedništvo s Petrovim nasljednikom.“
glasnogovornik HBK Zvonimir Ancić
Foto: Dagelić / HRT
Profesorica sestra Ana Begić trenutačno je na postdoktorskom studiju iz socijalnih znanosti na Papinskom sveučilištu svetog Tome Akvinskog, te je posvjedočila kako je na ovaj aktualni sinodski proces gleda i kako ga se živi u tamošnjim crkvenim krugovima, a naglasila je cirkularnost sinodoskog procesa o kojoj je govorio generalni tajnik Sinode kardinal Mario Grech:
„To me oduševilo jer to znači da Sinoda ne ide od točke A na točku E ili F, nego ide natrag na točku A, praktički Sinoda nema kraja, ona je stalno u nekom kretanju. To me fasciniralo jer to i jest sinodalni hod. Također bih istaknula važnost komunikacije, a bez slušanja nećemo imati ni dobru komunikaciju niti dijalog.“
doc. dr. sc. Ana s. Martina Begić
Foto: Privatna arhiva / HRT
Na pitanje kako se na ovaj poziv pape Franje da se Crkva zaputi na zajednički sinodalni hod odazvala Crkva u našoj zemlji glasnogovornik Hrvatske biskupske konferencije odgovorio je kako su za cijeli sinodalni hod iz Rima stigle upute o tome što treba činiti u pojedinim biskupijama, a cijeli je proces zamišljen tako da se organiziraju sinodalni susreti po biskupijama, na što su i naši biskupi spremno odgovorili te je u svakoj biskupiji osnovano sinodalno povjerenstvo koje je trebalo koordinirati sva ta sinodalna događanja, a na temelju susreta na različitim razinama sastavljena su izvješća koja su slana u HBK, što je trajalo malo manje od godinu dana.
Potom je u biskupskoj konferenciji napravljeno povjerenstvo koje je izradilo sažetak na osnovu izvješća iz biskupija, što je u kolovozu prošle godine poslano u Rim. Sinodalnost je proces kojem se učimo, naglasio je Zvonimir Ancić podsjetivši kako je ona prisutna u Crkvi od samih početaka u smislu zajedničkog hoda vjernika: "Rekao bih da iznova učimo sinodalnost iako taj proces traje od Drugog vatikanskog sabora i mislim da još uvijek pokušavamo implementirati sve ono što je taj sabor donio, gdje Crkvu trebamo promatrati u svoj njezinoj širini: Crkva kao Božji narod. Kardinal Grech je u nekoliko navrata to isticao: iz našega krštenja proizlazi i članstvo u Crkvi, dostojanstvo i poslanje u Crkvi. Svi smo pozvani živjeti svoje krštenje.“
Jedna od tema o kojoj se govori u kontekstu aktualne Sinode je i uloga žena u Crkvi, a također se, uz žene, kao skupinu za koju treba imati sluha u Sinodi ističu i mladi. Na pitanje kako gleda na tu problematiku, sestra Ana je odgovorila: „Ne bih upotrijebila riječ problematika kad je riječ o ženama u Crkvi. Mislim da tu riječ možemo ostaviti po strani nakon toliko stoljeća u Crkvi. Promatrajući ovaj proces kao žena mogu samo reći da je papa Franjo upravo poseban u tome što je na velika vrata otvorio mjesto ženi u Crkvi, pa i kardinalima govori da žene trebaju biti u Crkvi. Žena ima jedan dar od Boga, a to je intuicija, a s druge strane komplementarnost muškaraca i žena daje veliki plod. Što se tiče mladih, oni su naša sadašnjost i budućnost i nije čudno što papa sudjeluje važnost mladih u sinodalnom hodu. Možda danas imamo dojam da ide sve u krivom smjeru, ali ne bismo smjeli biti tako pesimistični ako imamo jaku vjeru u Boga. Mislim da je upravo ovaj sinodalni hod u ovom vremenu pravi put, zato mislim da bi trebalo biti i više žena i više mladih u Crkvi.“
Zvonimir Ancić zaključno je naglasio kako s velikom nadom gleda na cijeli sinodalni hod te istaknuo tri ključne riječi koje bi trebale obilježavati Sinodu: susret, slušanje i razlučivanje: „Nije lako vidjeti što je ono što trebamo prihvatiti kao znak vremena, a što je ono što trebamo odbaciti kao ono s čim se nikako ne bismo trebali miriti. Postoje također i tri opasnosti o kojima čitamo u pripremnim dokumentima Sinode, a to su formalizam, intelektualizam i kušnja nepokretljivosti. To su sve kušnje s kojima se trebamo suočiti. Prije svega mislim da treba puno moliti za ovaj put i stvarati ozračje osluškivanja Duha Svetoga: što nam on poručuje za ovo današnje vrijeme.“
Cijelu emisiju možete poslušati u našoj Slušaonici.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.