Splićanin Mateo Perak, suosnivač i direktor jedne od najnagrađivanijih IT tvrtki Profico, pozicionirane i na globalnom tržištu, bio je gost u emisiji Radio Splita Ima jedan svijet.
08.03.2026.
12:28
Autor: Zrinka Bilandžić
Mateo Perak Profico
Foto: osobna arhiva / Profico
Splićanin Mateo Perak, suosnivač i direktor jedne od najnagrađivanijih IT tvrtki Profico, pozicionirane i na globalnom tržištu, bio je gost u emisiji Radio Splita Ima jedan svijet.
Govorio je o projektima u Kanadi gdje u suradnji s jednim startupom razvijaju robotsku proizvodnju drvenih kuća; cilj je izraditi drvenu kuću u jedan dan od narudžbe do isporuke, o car sharingu u Norveškoj za vodeću tvrtku Hyre, te o drugim projektima koji mijenjaju današnji svijet.
Nalazimo se u trenutku najbržeg razvoja tehnologije u povijesti koji će već u roku od dvije do tri godine potpuno promijeniti tržište rada, rekao je Perak izdvojivši zanimanja koja AI najbrže mijenja i ona koja nikad neće biti zamjenjiva.
Govorio je i o svojoj tvrtki Profico koja zapošljava, kaže, 70 briljantnih mladih ljudi, a otkrio nam je i po kojem kriteriju ih zapošljava i koje je njegovo trik pitanje na razgovorima za posao.
Po čemu su žene u IT industriji različite od muškaraca i kako danas možete naučiti programirati bez poznavanja programskih jezika? Uz još puno zanimljivih tema, Mateo Perak nas se uveo u svoj svijet i kroz glazbu koju je izbirao za ovo radijsko druženje.
Ako ste propustili emisiju " Ima jedan svijet" koja se emitira četvrtkom od 18 sati i subotom u reprizi od 16 sati, poslušajte je sada.
IMA JEDAN SVIJET Mateo Perak, 5.3.2026.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora
HRVATSKI RADIO
MEĐUNARODNI KANAL
NACIONALNI PROGRAMI