Hrvatski radio

Prvi program

Sastanak ministara vanjskih poslova NATO saveza oko podrške Ukrajini

03.12.2025.

19:14

Autor: Davor Rendulić

Ukrajinski vojnik

Ukrajinski vojnik

Foto: Marienko Andrii / Reuters

Rusija i Sjedinjene Države nisu postigle kompromis o mogućem mirovnom sporazumu za završetak rata u Ukrajini nakon petosatnog sastanka ruskog predsjednika Vladimira Putina i glavnih izaslanika američkog predsjednika Donalda Trumpa, priopćeno je iz Kremlja. Ministri vanjskih poslova NATO-a sastali su se danas u Bruxellesu kako bi razgovarali o daljoj podršci Ukrajini, povećanju vojne proizvodnje i bržem uvježbavanju vojnika. U međuvremenu, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski priznao je da strahuje da će Sjedinjene države izgubiti interes za organizaciju mirovnog sporazuma između njegove zemlje i Rusije. 

Koliko smo, nakon skoro 4 godine rata, daleko od mirovnog rješenja u Ukrajini nakon neuspjelog postizanja kompromisa o mogućem mirovnom sporazumu između Moskve i Washingtona i koliko bi eventualni pad interesa Sjedinjenih Država mogao promijeniti odnos snaga na terenu i u diplomatskim naporima? O tome su u Dnevnom ritmu govorili vojni analitičar Mario Galić i dopisnik Hrvatskog radija iz Bruxellesa Tihomir Vinković.


Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte tvrdi da je originalni američki prijedlog promijenjen i najavio kako će NATO u budućem mirovnom sporazumu blisko surađivati sa SAD-om.


- Mark Rutte upravo je počeo završnu press konferenciju, a ono što je rekao jučer na upoznavanju novinarima sa sadržajem koji će se odvijati danas, on je jasno rekao da se sustavno koordinira sa SAD-om ili preko veleposlanstva u Bruxellesu ili s državnim tajnikom Marcom Rubiom, koji se nije pojavio, ali je došao njegov zamjenik Landau koji je puno iskusniji u diplomatskim stvarima, tako da se ništa nije promijenilo, a Rutte je rekao da nemojmo oko toga stvarati problem jer problema nema. Što se tiče same koordinacije bitno je i ono što se dogodilo u Europskoj komisiji na drugom dijelu Bruxellesu kada je predsjednica komisije Ursula von der Leyen predložila dva načina financiranja Ukrajine, a to su naravno, prije svega, vojne potrebe. Prvi je način uzimanje zajedničkog kredita država članica, a drugi način je uzimanje onih famoznih zamrznutih ruskih sredstava.


Bližimo se četvrtoj godišnjici rata u Ukrajini. Čuli smo posljednjih dana od visokih vojnih časnika NATO saveza da bi se zbog hibridnog ratovanja iz Moskve preventivni udar na Rusiju mogao smatrati obrambenom akcijom. 


- Preventivne akcije na Rusiju, to baš i nije neka opcija. Ali svašta smo čuli i s jedne i druge strane. Nema preventivnih udara na Rusija, kao što ni Rusija neće napraviti preventivni udar na Europu. Što se tiče Ukrajine, ako ne dođe do sporazuma sve će se nastaviti po starom, jedino ako Europa ne smisli kako će financirati Ukrajinu zato što ukrajinski proračun za iduću godinu pokriva samo polovicu njihovih troškova, a drugu polovicu trebala bi namirati Europa. Ako sam dobro razumio kolegu Vinkovića iz Bruxellesa riječ je o 90 milijardi eura u dvije godine.

Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.

prije

5 h

Sve je spremno za 10. Zagreb Advent Run

Zagreb Advent Run jedna je od najbrojnijih kostimiranih adventskih utrka u Europi

prije

1 dan

Svako treće dijete osnovnoškolske dobi u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu masu i debljinu

Pretila djeca

prije

2 dana

Hoće li Hrvatska uvesti kartice lijekova?

Lijekovi

Vezani sadržaj

Emisija

Dnevni ritam

Dnevni ritam – informativno mozaična emisija 1. Programa Hrvatskoga radija u kojoj svaki radni dan od ponedjeljka do petka donosimo, analiziramo i obrađujemo najvažnije vijesti, događaje i pojave koje utječu na sve nas i naše živote. Svaki dan "Dnevni ritam" donosi "Temu dana", razgovore i analize s najrelevantnijim sugovornicima i akterima ključnih događaja, a za naše vjerne slušatelje tu je i "Glas javnosti"! Dnevni ritam – vaš ritam na Hrvatskom radiju od ponedjeljka do petka od 15:00 do 18:00 sati. U sklopu Dnevnog ritma slušateljima Hrvatskog radija donosimo sve najvažnije vijesti iz zemlje i svijeta koje su obilježile dan – od 15 sati slušajte "Dnevne novosti" , a od 17 sati "Aktualno u 17". Uhvatite i držite ritam uz Hrvatski radio!

Poslušajte u Slušaonici