Prije 33 godine u Hrvatskoj je konstituiran je prvi demokratski višestranački Sabor. Taj dan, umjesto 26. lipnja, od 2019. godine obilježavamo kad Dan državnosti. Naša je anketa pokazala da dio građana nije siguran u to što se danas obilježava, a u šetnji ulicama primjećuje se da nisu svugdje izvješene zastave. No, građani su svoj neradni dan iskoristili za odmor i druženje s obitelji i prijateljima.
Jako je malo zastava i spontanog građanskog obilježavanja Dana državnosti, rekla je za Hrvatski radio komunikacijska stručnjakinja Ankica Mamić. Generacija koja je svjedočila nastanku hrvatske države je još živa i sjećamo se rata i svih problema koje smo imali, dodaje Mamić.
- Hrvatskoj nedostaje poleta, optimizma i radosti koje smo osjećali u devedesetima. Ja sam dovoljno stara i bila sam svjedok vremena i te su godine bile predivne. Mi smo
možda živjeli manje dobro nego danas, ali optimizam i nada su bile vidljive na svakom koraku, što danas Hrvatskoj u velikoj mjeri nedostaje, kaže Mamić.
Tijekom pandemijske kriza i inflacije neki su dobro zaradili, dok je većina građana izgubila je socijalnu sigurnost. U deset godina izgubili smo broj učenika veličine grada Pule. To će se sigurno odraziti na naš zdravstveni i mirovinski sustav, kaže čelnik Hrvatske mreže protiv siromaštva Nedjeljko Marković.
- Potreban nam je novi dogovor vezano za visinu plaća i održavanje životnog standarda kako bi sačuvali srednji društveni sloj i zaštitili najranjivije. Sam ugovor na neodređeno nije dovoljan našim građanima, oni žele kvalitetu rada i dobar odnos s poslodavcima. Tu će poslodavci morati pokazati malo više razumijevanja ili će ovisiti
isključivo o radnoj snazi, ističe Marković.
Mladi sve više imaju problema oko dolaska do svoje prve nekretnine. Ulaganje u obitelj, djecu i priuštivo stanovanje drugi je društveni dogovor koji nam slijedi, dodaje Marković.
- Naši građani koji su napustili Hrvatski neće se vratiti. Moramo zadržati one koji nisu otišli i ponuditi im kvalitetne uvjete rada i poticati na zasnivanje obitelji. Također, strane radnike doživljavamo kao radnike koji će odraditi posao i vratiti se u svoje matične zemlje, no, znamo da to nije istina. Dio njih će ostati u našoj zemlji i zasnovat će obitelji, zaključuje Marković.
Programe Hrvatskoga radija slušajte na svojim pametnim telefonima i tabletima preko aplikacija za iOS, Android i Huawei.